Dijital dünyanın en etkili iletişim araçlarından olan web siteleri gün geçtikçe popülerliğini arttırmaktadır. Son kullanıcı ya da potansiyel müşteriyle iletişime geçmenizi sağlayan web sitelerinin nasıl açılacağı için pek çok kişinin merak konusudur.

Bu içerikte web sitesi nasıl açılır sorusunun cevaplarını detaylıca anlatmaya çalıştık. Yazımızı okuduktan sonra web sitesinin nasıl açılabileceği hakkında detaylı bilgi edinmiş olacaksınız.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır?

Birçok işletme, kurum veya marka ürünlerini ya da hizmetlerini daha fazla kişiye ulaştırabilmek için web sitesine ihtiyaç duyar. Web sitesi kurumun, işletmenin son kullanıcıyla temas eden platformu olduğundan nasıl inşa edildiği ve kurumu ne derece yansıttığı gibi konular oldukça önemlidir. Bu yüzden web sitesinin olabildiğince profesyonelce tasarlanmasında yarar vardır.

İnternet sitesi kurulumu piyasada bulunan pek çok hazır yazılım ile kurulabileceği gibi sadece sizin kurumunuzun web sitesi için hazırlanacak özel yazılımlarla da sağlanabilmektedir.

WordPress ile Site Nasıl Yapılır?

Piyasada çok fazla kullanılan hazır yapılardan biri wordpress içerik yönetim sistemidir(cms). Dünyanın dört bir yanından geliştiricilerin geliştirdiği wordpress neredeyse her gün gelen yeni güncellemeleri ile güvenlik açığını düşündürmezken, hazır yüzbinlerce eklentisi ve temalarıyla da pek çok kişinin tercih nedeni olmaktadır.

WordPress ile web sitesi açmak tabii ki mümkündür. Hatta normalde daha pahalıya mal olacak internet sitenizi, wordpress gibi hazır sistemle açarak çok daha ucuza mal etmeniz mümkündür. Peki gelelim asıl konuya. Peki wordpress ile site nasıl yapılır..? Aşağıda madde madde wordpress ile site yapmanın yöntemlerinden bahsettik.

NOT: WordPress ile site kurma yöntemlerine geçmeden önce içeriğin devamında anlatılanlarda, genel olarak hosting, veritabanı ve alan adı(domain) hakkında bilgi sahibi olduğunuz düşünülmüştir.

1-)Wordpress İçerik Yönetim Sistemini İndirin

Öncelikle wordpress sisteminin son sürümünü internetten indirin. Buraya tıklayarak wordpress son sürümünü indirebilirsiniz.

2-)Sunucu Tarafında Veritabanı Oluşturun

Sunucu tarafında siteniz için hemen veritabanı(database) oluşturun. Veritabanı bilmeyenler için; internet sitenize ait tüm bilgilerin(haberler, duyurular, fotoğraflar gibi) kayıt altında tutulacağı yerdir. Oluşturduğunuz veritabanı ismini, kullanıcı adını ve şifreyi bir yere not alabilirsiniz. Çünkü site kurulumunun devamında işimize yarayacak.

3-)Veritabanı Bilgilerini WP-CONFIG Dosyasına Ekleyin

Veritabanı bilgilerini wp-config-sample.php adı verilen dosyanın içerisine sıra sıra girin. Burada database_name,database_username,database_password gibi alanları göreceksiniz. Bu alanlara sizin veritabanı bilgilerinizi doğru şekilde girin. Ardından wp-config-sample dosyasının adını wp-config olarak değiştirip kaydedin.

4-)Wordpress Siteniz Yayında!

Evet işte bu kadar. Tüm bu işlemlerden sonra sitenizin başlığını ve sloganını isteyen sayfaya yönlendirileceksiniz. Artık siteniz yayına alınmış durumda. Ancak tüm çalışmalar bununla bitmedi. Web sitenize ait temaya ve gerekli eklentilere ihtiyacınız var. Tüm bu yapacaklarınız hem arama motoru optimizasyonu(seo) hem de kurumunuzun imajı açısından önem taşıyor.

Kabataslak da olsa wordpress siteyi nasıl kuracağınızdan kısaca yukarıda bahsettik. Ancak web sitesi kurmak sadece yayına alıp öylece bırakmak değildir. Sitenin arama motoruna uygun hale getirilmesi ve doğru pazarlama kanallarıyla desteklenmesi büyük önem taşır. WordPress sitelerinin güncellenmesi ve kullanıcı tarafından yönetilmesi zor olduğundan uzun vadeli çalışmalar için özel geliştirilmiş yazılımları tavsiye ediyoruz.

Web Sitesi Yazılımı ile Site Nasıl Açılır?

WordPress web sitelerinin en büyük dezavantajları, temayı değiştirmek istediğinizde son kullanıcı olarak zorluk yaşayabilirsiniz. Bunun yerine dijital ajans ya da yazılım şirketlerinden alacağınız web sitesi hizmetleri sayesinde hem daha basit özel bir yazılıma kavuşur hem de her an web sitenizle ilgili eksikleri belirterek düzelttirebilirsiniz.

Mood Dijital olarak geliştirdiğimiz hazır web sitesi paketleri sayesinde web sitenizi birkaç gün içinde en uygun fiyatlarla teslim ediyoruz. Kolay yönetilebilir yönetim paneli sayesinde her an web sitenizde istediğiniz her alanı güncelleyebileceğiniz ve arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlayacak bu web sitesi yazılımını hemen satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *