Bizim için ekmek ve su neyse, web siteleri için de içerik aynı şeydir. İçerik olmadan web sitenizi kitlelere duyurabilmeniz ve hedeflediğiniz doğrultuda web sitenizi tanıtabilmeniz, eğer bir reklam veren değilseniz imkansızdır.

Web sitesi sahibi olduktan sonra web sitenizin konusu ne ise, onunla ilgili içeriklere ihtiyacınız vardır. Doğru ve planlanmış içerik stratejisiyle doldurduğunuz web sitesi kısa bir süre içerisinde 100’lerce hatta 1000’lerce kullanıcıya ulaşabilir.

Bu konuda web site içeriği ile ilgili bilinen en büyük yanlış, web sitenin illa ki içerik sunan(haber sitesi, blog vs.) bir mecra olmasıdır. Oysa ki günümüzde en çok tercih edilen pazarlama stratejilerinden olan içerik pazarlama(content marketing), yalnızca içerik sitelerine özgü değildir. Web siteniz herhangi bir konuda ürün satışı yapan ya da hizmet sunan bir site olsa dahi içerik çalışması şarttır.

Uzun lafın kısası diyerek gelelim web sitesi içeriği hazırlama yöntemlerine…

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır?

1-)Başlık ve İçerik Uyumu

Bazı kimseler tarafından kullanıcıyı ve arama motorlarını alt etmek için yapılan en büyük yanlışlardan biri, başlık ile ilgili içeriğin açıklama kısmının birbirinden farklı olmasıdır. Örneğin; “İstanbul’da kar ne zaman yağacak?” başlıklı bir içerikte, açıklama kısmında “İstanbul’un tarihi” temasının işlenmesi, kullanıcıyı ve arama motorlarını kandırmaya yönelik bir harekettir. Ve uzun vadede hem okuyucu hem de arama motorlarında sıralama kaybetmenize neden olur.

2-)Dil Bilgisi ve Yazım Kurallarına Dikkat Edin

İçeriğinizi yazdıktan sonra dil bilgisi ve yazım hataları olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Hem içeriğinizin profesyonel gözükmesi hem de okuyucuyu içerikten tatmin etmek için bu olmazsa olmaz kurallarımız arasındadır.

3-)Görsel, İnfografik ve Video Medya Öğeleriyle İçeriğinizi Zengin Kılın

Bu yazımızda daha çok metinsel(text) içerik özelinde konuşsak da, yazılı bir yayında da kullanılacak görsel ve video medya öğeleri büyük önem taşır. İçerikle ilgili doğru görsellerin içerikte kullanılması, okuyucuya daha keyifli bir okuma sağlayacak ve web sitenizde daha çok vakit geçirmesini neden olacaktır. Bu yüzden olabildiğince web site içeriğinizi doğru görsel, infografik ve video öğeleriyle beslemeye özen gösteriniz.

4-)İçeriğinizin SEO(Search Engine Optimization) Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Yazdığınız içerikte imla kuralları yok, başlıkla içeriğiniz alakalı ve yeteri kadar görsel kullandınız. Peki tüm bu yaptıklarınız yeterli mi? Maalesef değil. Yukarıda bahsettiğimiz kurallardan sonra en çok dikkat edilmesi gereken konu ise yazılan içeriğin SEO uyumlu olmasıdır. İçeriğinizi en zengin medya öğeleriyle de doldursanız, içeriğinizin arama sonuçlarında yer bulabilmesi için SEO uyumlu olması gerekmektedir.

Arama motorlarının içeriğinize bir değer verip, onu üst sıralara taşıyabilmesi için başlık etiketlerinden tutun da meta etiketlerinin doğru kullanımına ve içeriğinizde yeterli oranda anahtar kelime geçmesi gibi kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? merak ediyorsanız, daha önce sizler için hazırladığımız makalemize göz atabilirsiniz.

50+ freelance yazar kadromuzla sektörde yaklaşık olarak 4 yıldır içerik hizmeti vermekteyiz. Eğer siz de bu işi profesyonellere bırakmak istiyorsanız, bizimle info@mooddijital.com adresinden hemen iletişime geçebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *