Özgün içerik son günlerde neredeyse herkesin diline pelesenk olmuş vaziyettedir. Aslında bakıldığında özgün; kelime anlamı itibariyle kopya olmayan ve kendine özgü olan anlamına gelmektedir. Gün geçtikçe dijitalleşen dünyamızda web site içeriklerinden(metinsel) tutun da video içeriklerine(youtube içerikleri vs.), instagram gibi sosyal mecralarda görsel içeriklere kadar pek çok içerik çeşidi bulunmaktadır. Doğru pazarlama ve hedef kitleye ulaşmanın en kalıcı yöntemlerinden biri olan içerik pazarlama da, atlanılan ve çoğu ajans, kişi tarafından ihmal edilen konuların başında özgün içerik konusu gelmektedir.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi özgün olmayan yani başka bir content provider’dan(içerik yaratıcıdan) kopyalanarak yayınlanan içerik hem arama motorları hem de kullanıcı açısından istenilen geri dönüşü vermez. Hem istenilen geri dönüş alınamadığı gibi hem de marka/firma için itibar kaybına yol açmış olur.

Özgün İçerik Nedir?

Özgün içerik; başka bir web sitesi, basılı yayın veya sosyal medya kanalından kopyalanmadan ve tamamen yazarın kendi cümlelerinden oluşan içeriktir. Eşi benzeri olmayan ve başka bir mecradan alınmamış olan içerik, özgün içerik olarak adlandırılır.

Neden Özgün İçerik Yayınlamalıyız?

Örnek olması açısından web site sahibi olan A firmasını ve B firmasını ele alalım. A firması web sitesinde kendisiyle aynı hizmeti veren B firmasının sitesinden aldığı içeriği yayınlıyor. Ve yayınladığı bu içerikten trafik beklentisi içinde. Gelen trafiğin müşteriye dönmesini umuyor. Fakat maalesef arama motorlarının gelişmiş yapay zeka algoritmalarından dolayı A firmasının kopyaladığı içerik, B firmasının google’da görünen sıralamasını geçemiyor.

Kopya içerikle kısa vadede, arama motorlarındaki açıklıklardan faydalanılarak elde edilen sıralamaların kısa süreli ve kalıcı olmadığı unutulmamalıdır. Eğer hem markanın/firmanın itibarı hem de arama motorundaki sıralamasından performans almak istiyorsak, üstüne basa basa belirtmek gerekiyor ki özgün içerik şarttır.

Özgün İçerik Nasıl Hazırlanır?

Özgün içerik üreterek arama motorlarında bugünde, 1 yıl sonrada aynı konumda olmanız mümkündür. Bu yüzden içeriğinizi kopya içerikten uzak ve kaliteli hazırlamak için elinizden geleni yapmalısınız.

Lafı uzatmadan gelelim, özgün içerik hazırlama yöntemlerine.

1-)Online ve Offline Yayınlarda Detaylı Araştırma Yapın

İçeriğinizi hazırlamadan önce kendinizi, yazınızı okuyacak kişinin yerine koyarak kendinize; ” ben bu içeriği neden okurum? Okurken ne bulmak isterim?”  sorusunu sorun. Ve ardından elinizin altındaki tüm online, offline yayınlarda detaylı taramalar yapın. İçeriğinizle ilgili olabilecek ve kullanıcıya aktarmayı düşündüğünüz yazılı metinlerden notlarınızı almaya başlayın.

2-)Not Aldığınız Faydalı Kısımlardan İçerik Yazmaya Başlayın

Bir önceki aşamada not aldığınız kısımlardan sonra kullanıcıya fayda sağlayacağını düşündüğünüz yerleri eleyin ve buraları temize geçmeye başlayın. Ardından faydalı metinleri ele alarak bu bilgilerden nasıl bir içerik tasarlayacağınızı düşünün. Ve yazmaya başlayın..

3-)Alt Başlıkları Doğru Belirleyin

Okuyucunun ilgili başlıkta bulmak isteyeceği ve merak edeceği konuları, içeriğin içinde alt başlık olarak muhakkak kullanın. Alt başlıklar kullanıcının ilk etapta farkedeceği ve sitenizde daha fazla vakit geçirmek isteyip istemeyeceği önemli yapılardır.

4-)Doğru Görsel ve Medya Öğeleriyle İçeriğinizi Zenginleştirin

İçeriğinizin hem arama motorlarında daha iyi bir konuma oturması hem de okuyucunun içerikten daha çok fayda sağlayabilmesi açısından görsel veya vidyo öğeleri kullanmak etkili olacaktır. İçeriğinizin konusuyla ilgili kullanacağınız doğru görseller, okuyucuya daha keyifli gelecek ve dolayısıyla web sitenizde daha çok vakit geçirecektir.

5-)Son Olarak Özgünlük Kontrolü

İlk 4 aşamayı doğru şekilde uyguladıysanız, içeriğinizin bir yerden kopya olma ihtimali neredeyse yoktur. Fakat yine de içeriğinizin özgünlüğünden emin olmak istiyorsanız, özgün içerik kontrolü’ne tıklayarak yazdığınız makalenin özgünlüğünü kontrol edebilirsiniz.

Eğer özgün ve kaliteli içerik hizmetini profesyonellerden almak istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilir ve teklif alabilirsiniz. İletişim için: info@mooddijital.com adresine mail atmanız yeterli.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *